Zdieľajte len dobré veci!

V posledných rokoch a desaťročiach, vedci skúmali účinky kávy na rôzne aspekty zdravia a výsledky boli v skutku neuveriteľné. Tu sú  dôvody, prečo káva môže byť  jedným z najzdravších nápojov na svete.

Vďaka káve sa môže zvýšiť vaša bystrosť

Okrem toho, že vás káva “udržiava na nohách”, má veľkú schopnosť zvýšiť aj vašu bystrosť.

Účinná látka v káve je kofeín, ktorý je povzbudivou a zároveň najbežnejšie užívanou psychoaktívnou látkou na svete.

Primárny mechanizmus kofeínu v mozgu je blokovanie tlmiacich účinkov neurotransmitera, ktorý sa nazýva adenozín.

Tým, že kofeín blokuje tlmiace účinky adenozínu, v skutočnosti zvyšuje aktiváciu neurónov v mozgu a uvoľňovanie iných neurotransmiterov ako je dopamín a noradrenalín (1, 2).

Veľa kontrolovaných štúdií skúmalo účinky kofeínu na mozog a preukázalo sa, že kofeín môže zlepšiť náladu, dobu reakcie, pamäť, bdelosť a všeobecné kognitívne funkcie (3).

Zhrnutie:
Kofeín účinne blokuje tlmiaci neurotransmiter v mozgu, čo má za následok stimulačný účinok. Kontrolované štúdie preukázali, že kofeín zlepšuje aj náladu a funkciu mozgu.

Aj napriek tomu, že káva je pre vás v primeranom množstve dobrá, prehnané pitie kávy môže byť škodlivé. Za primerané množstvo sa považuje 3 – 5 šálok kávy denne, čo zodpovedá približne 300 mg kofeinu.

Ak chcete uchovať blahodarné účinky kávy, nahraďte sladenie nezdravým bielym cukrom prírodným sladidlom – medom alebo trstinovým cukrom. Ideálne je kávu nesladiť vôbec. Kvalitnú, čerstvú a voňavú kávu si vychutnáte aj bez sladidla.

V konečnom dôsledku je už zrejme jasné, že káva nie je až taká nezdravá ako sa vraví. Naopak je možné, že káva je tým najzdravším nápojom na svete.

Vaša Soňa Beier

Externé zdroje:

1.) wiley.com » | 2.) pubmed.gov » | 3.) wiley.com »

Zdieľajte len dobré veci!