Zdieľajte len dobré veci!

Veľa ľudí si stále myslí, že káva je nie je zdravá.

V podstate to nie je prekvapujúce, pretože je veľmi bežné, že povedomie ľudí je v rozpore s výsledkami štúdií.

V dvoch rozsiahlych prospektívnych epidemiologických štúdiách bolo pitie kávy spojené s nižším rizikom smrti nezávisle od jej príčiny (27).

Tento efekt je zvlášť silný u diabetikov typu II. Jedna štúdia preukázala, že konzumenti kávy mali o 30% nižšie riziko úmrtia po dobu 20 rokov (28).

Zhrnutie: Spotreba kávy bola spojená s nižším rizikom úmrtia v prospektívnych epidemiologických štúdiách, a to najmä u pacientov s cukrovkou typu II.

Káva je plná živín a antioxidantov

Káva nie je iba na čierno zafarbená voda.

Káva obsahuje aj množstvo vitamínov a minerálnych látok. ODD – Odporučená denná dávka

Šálka kávy obsahuje (29):

  • 6% ODD kyseliny pantoténovej (vitamín B5).
  • 11% ODD riboflavínu (vitamín B2).
  • 2% ODD niacínu (B3) a tiamínu (B1).
  • 3% ODD draslíka a mangánu.

Možno sa vám to nezdá veľa, ale ak budete piť niekoľko šálok kávy denne, množstvo živín sa rýchlo znásobí.

Ale to nie je všetko. Káva tiež obsahuje obrovské množstvo antioxidantov.

V skutočnosti je káva najväčším zdrojom antioxidantov v západnej strave, dokonca ich obsahuje viac ako akákoľvek kombinácia ovocia a zeleniny (30, 31, 32).

Zhrnutie: Káva obsahuje množstvo rôznych vitamínov a minerálov. Je tiež najväčším zdrojom antioxidantov v modernej strave.

Pár slov na záver

Aj napriek tomu, že káva je pre vás v primeranom množstve dobrá, prehnané pitie kávy môže byť škodlivé. Za primerané množstvo sa považuje 3 – 5 šálok kávy denne, čo zodpovedá približne 300 mg kofeínu.

Ak chcete uchovať blahodarné účinky kávy, nahraďte sladenie nezdravým bielym cukrom, prírodným sladidlom – medom alebo trstinovým cukrom. Ideálne je kávu nesladiť vôbec. Kvalitnú, čerstvú a voňavú kávu si vychutnáte aj bez sladidla.

V konečnom dôsledku je už zrejme jasné, že káva nie je až taká nezdravá ako sa vraví. Naopak je možné, že káva je tým najzdravším nápojom na svete.

Vaša Soňa Beier

Zdieľajte len dobré veci!