Zdieľajte len dobré veci!

Okrem toho, že sa môžete z krátkodobého hľadiska vďaka káve stať bystrejší, môže v starobe chrániť tiež váš mozog.

Alzheimerova choroba je najčastejším neurodegeneratívnym ochorením na svete, ktoré je hlavnou príčinou demencie.

Prospektívne štúdie predpokladajú, že konzumentom kávy hrozí až do 60% nižšie riziko Alzheimerovej choroby a demencie (16, 17).

Parkinsonova choroba je druhým najčastejším neurodegeneratívnym ochorením, vyznačujúce sa odumieraním neurónov, ktoré v mozgu produkujú dopamín. Káva môže znížiť riziko Parkinsonovej choroby o 32 až 60% (18, 19, 20, 21).

Zhrnutie:
Káva je spojená s oveľa nižším rizikom demencie a neurodegeneratívnych ochorení ako je Alzheimerová a Parkinsonová choroba.

Pár slov na záver

Aj napriek tomu, že káva je pre vás v primeranom množstve dobrá, prehnané pitie kávy môže byť škodlivé. Za primerané množstvo sa považuje 3 – 5 šálok kávy denne, čo zodpovedá približne 300 mg kofeínu.

Ak chcete uchovať blahodarné účinky kávy, nahraďte sladenie nezdravým bielym cukrom prírodným sladidlom – medom alebo trstinovým cukrom. Ideálne je kávu nesladiť vôbec. Kvalitnú, čerstvú a voňavú kávu si vychutnáte aj bez sladidla.

V konečnom dôsledku je už zrejme jasné, že káva nie je až taká nezdravá ako sa vraví. Naopak je možné, že káva je tým najzdravším nápojom na svete.

Vaša Soňa Beier

Externé zdroje:
16.) wiley online library » | 17.) ioespress.metapress.com » | 18.) wiley.onlinelibrary.com » | 19.) jamanetwork.com » | 20.) wiley online library  » | 21.) wiley online library »

Zdieľajte len dobré veci!